Temsa Global

Temsa Global, eğitim maliyetlerini Adobe Connect ile düşürdü. Temsa Global, dünya genelindeki 200 adet bayisini Adobe distribütörü Medyasoft’un sağladığı Adobe Connect ile uzaktan eğitiyor...

“Bilgi Paylaşıldıkca Değerlenir”

Temsa Global, eğitim maliyetlerini Adobe Connect ile düşürdü. Temsa Global, dünya genelindeki 200 adet bayisini Adobe distribütörü Medyasoft’un sağladığı Adobe Connect ile uzaktan eğitiyor.

Neden bir Uzaktan Eğitim sistemi kurmak istediniz?

Bunun 3 nedeni var. “Bilgi paylaşıldıkca değerlenir” bayi, calışan ve müşteri, internet üzerinden daha fazla kişiye ulaşmak Türkiye capında 80 civarında bulunan yetkili servislerimize uzaktan eğitim olanağı sunmak Global bir marka olarak yurtdışı organizasyonumuza ve servis ağına ulaşmak.

E-öğrenme projesi öncesinde karşıılaşıtığınız zorluklar nelerdi?

Piyasada bu konuda calışıan cok fazla marka ve firma var. Üstelik hepsinin de farklı opsiyonel hizmetleri ve özellikleri var. Uzaktan eğitimde önemli olan ihtiyacın belirlenmesi. Bu işlem doğru yapılmazsa boşuna masraf ve emek harcanıyor.

Bu projeye tam olarak ne zaman başıladınız?

Bu projeye 2006 yılında başlamışıtık. Ama organizasyonu böyle bir medyaya alışıtırmak kolay değil. Bu nedenle uzaktan sınav yapmaya yarayan basit bir program satınalıp, bayilerin bakış acılarına baktık. Yani projeye balıklama atlamak yerine ön calışımasını yaptık. Aslında bu proje ile ilgili 2003-2004 yıllarında da bazı firmalar gelip sunumlar yapmışıtı. Ancak o zamanlar bayi organizasyonumuzdaki Hardware ve internet bağlantıları eski ve yavaş olduğu icin cesaret edememiştim. Ancak yapılan yatırımlar ile bu tip problemler kendi kendine aşıldı.

Farklı konumlarda kaç adet bayiniz var?

Halen yurticinde 80 bayimiz var. Ama otobüs grubu da dahil edildiğinde bu sayı 120 oluyor. Yurtdışında da özellikle Avrupa Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetler düşünüldüğünde toplam 200 nokta düşünülebilir.

Sistem kaç kişiye (çalışan, öğrenci, öğretim elemanı) ulaşıyor?

TEMSA Global calışanları da düşünüldüğünde Toplam 200 noktada 3500-4000 kişiye ulaşılabiliyor.

E-öğrenme icerikleri nasıl hazırlanıyor?

Sistemin işlerliğini sağlamak icin en zor ve zahmetli aşama icerik hazırlama aşamasıdır. Ama bir kere icerik hazırlandıktan sonra sınırsız kullanım imkanı sağlaması acısından harcanan emeğe değeceğini düşünüyorum. İcerikleri ve seslendirmeleri tamamen Adobe Presenter kullanarak kendi eğitimcilerimiz hazırlıyor. Bu nedenle ayrıca ajanslara icerik dökümanı hazırlamak zorunda kalmıyoruz. Bu bize zaman da kazandırıyor.

Kullanılan çözümün pazardaki rakiplerine karşı yarattığı fark neydi?

Bu yöntemle sadece kendi organizasyonumuza değil, müşterilere de ulaşmak mümkün oluyor. Böylece bilgisayarın ve internetin gercekten bilgi alışverişinde kullanılması sağlanıyor.

Projenin hazırlık ve uygulama aşaması ne kadar sürdü? Gelişme aşamasını anlatır mısınız?

Projenin hazırlık aşaması yaklaşık 6 ay sürdü. Kullanıcıları bu konuya ısındırmak cok kolay olmuyor. Ama bayiler İstanbula eğitime eleman göndermek yerine günün her saatinde ulaşabilecekleri iceriklere hem de ücretsiz olarak ulaşmaları fikri onların bu sisteme olan sempatilerini artırıyor.

Proje uygulanmaya başlandıktan ne kadar sonra sonuç almaya başladınız? Bu sonuçlar neler?

Aslında projenin sonuclarını hemen almaya başladık. Eğitim maliyetleri önemli ölcüde düştü. Hava şartları ile İstanbula gelemeyen bayiler icin düzenlediğimiz senkron eğitimler cok ilgilerini cekti. Bir keresinde İstanbul da bir otelde yapılan servis müdürleri toplantısının workshop bölümünü internet üzerinden canlı olarak yayınlamıştık. Gelemeyen bayiler toplantıları internet üzerinden izleme imkanı bulmuşlardır.

Neden Medyasoft’u seçtiniz?

Medyasoft sunduğu hizmetler ve yaklaşımı oldukca destekleyiciydi. Bir de sececeğimiz ürünün daha önce denenmiş bir ürün olmasını istedik. Adobe dünyaca bilinen bir firma. Ürünü kendi bilgisayarlarımızda defalarca test ettik. Sonucta Medyasoft ile calışmaya karar verdik.

Proje sonunda hedeferinize ne oranda ulaştınız? Memnun musunuz?

Bu sistemin şirketin cok daha fazla bölümü tarafından kullanılabileceğini düşünüyorum. Ancak insanların klasik yöntemlerden kolay kolay vazgecmek istememeleri nedeni ile tam hedefe ulaştığımızı düşünmüyorum. Ama “Aklın yolu birdir” düşüncesinden yola cıkıldığında insanların bu sistemi daha fazla kullanacaklarına inanıyorum.

Bundan sonraki süreçte ne hedefleniyor?

Sistemi Endüstri Meslek Liselerinde TEMSA dershanelerinde eğitim gören öğrencilerin de hizmetine sunmak istiyorum. Sonuc olarak TEMSA Global yaptığı yatırımlarla, dünya markası olma yolunda önemli adımlar atıyor.

Adobe Connect kullanan firmalar fark yaratıyor:

  • Geniş bayi ağına sahip firmalar eğitimlerini Adobe Connect üzerinden mekan bağımsız olarak gercekleştirebiliyor.
  • Eğitim icerikleri Adobe Presenter ile kolayca hazırlanabiliyor ve yeni koşullara göre kısa zamanda güncellenebiliyor.
  • Internet üzerinde sanal toplantılar düzenlenebiliyor.
  • Bayilerin eğitim iceriklerine erişimi ayrıntılı olarak takip edilebiliyor.
  • Internet üzerinde düzenlenen sınavlar ile her katılımcının başarısı ölcülebiliyor.

TEMSA Global Hakkında:

Temsa Global, 1987 yılında Adana'daki tesislerinde başladığı üretim faaliyetlerini, 2008 yılında biri Kahire, Mısır diğeri Adapazarı’nda olmak üzere iki yeni fabrika ile güclendirmiş olarak sürdürmektedir. Temsa Global otobüs, midibüs ve hafif kamyon üretimini önce bölgesel güc, daha sonra “ Dünya standartlarında global bir marka olmak” vizyonu ve “Ticari arac üreticisi olarak muşterileri icin yenilikci cözümler üretmek” misyonuyla sürdürmektedir.

Temsa Global’in 555.000 m2’lik alana kurulu Adana Üretim Tesisleri’nde Türkiye pazarına yönelik olarak Diamond ve Safir şehirlerarası yolcu otobüsleri ile kücük otobüs Powerbus, Metropol ve Prestij midibüs üretimi gercekleştirilmektedir. şirket, esnek üretim ve özgün tasarım anlayışı ile değişik motor ve yürüyen aksam kullanarak Avrupa pazarına yönelik Diamond, Safari, Tourmalin ve Opalin modeli otobüs ve midibüsleri üretmekte ve 44 ülkeye ihrac etmektedir.