Turkcell Akademi

Turkcell Akademi, sanal sınıf uygulaması ile sayısı 25.000’i aşan grup şirket ve bayi çalışanlarının gelişimlerini destekliyor...

Neden bir Sanal Sınıf sistemi kurmak istediniz?

Turkcell’in teknolojide lider yaklaşımına paralel olarak Turkcell Akademi, klasik sınıf içi eğitimlere alternatif olarak geliştirilen platformlar ile bireylerin gelişim alanına cevap verebilecek en uygun yöntemlerin eğitimlerde uygulanması hedeflenmektedir.

Artan rekabet karşısında hızla değişen bilgileri Türkiye’nin tamamına yayılmış, sayısı 25.000’i aşan grup şirket ve bayi çalışanlarımıza en hızlı şekilde ulaştırmak amacıyla sanal sınıf uygulaması barındırdığı avantajlar sayesinde kullanılması kaçınılmaz bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Adobe Connect Pro öncesinde karşılaştığınız zorluklar nelerdi?

Turkcell Akademi’nin hedef kitlesinde bulunan kullanıcıların Internet bağlantıları eşit seviyede olamayabiliyor. Bu nedenle kullanacağımız sanal sınıf platformunun en düşük konfigürasyonlarda sorunsuz çalışabilecek bir yapıda olması bizim için önemliydi.

Adobe connect e geçmeden önce kullandığımız sanal sınıf platformunun client bazlı çalışma modeli bize çok zorluk çıkarmış, yaşanan problemler kullanıcılarımızın eğitimlerden aldıkları verimi olumsuz yönde etkilemiştir.

Bu projeye tam olarak ne zaman başladınız?

Projeye Kasım 2009’da başladık.

Sistem kaç kişiye (çalışan, öğrenci, öğretim elemanı) ulaşıyor?

Turkcell Akademi olarak teknoloji tabanlı eğitim kanallarından 25.000 kişiye gelişim imkanı sunmaktayız.

Sanal Sınıflar için E-öğrenme içerikleri nasıl hazırlanıyor?

Eğitim ihtiyaç analizinin ardından sanal sınıf üzerinden yapılması kararlaştırılan eğitimlerin tasarımı Turkcell Grup bünyesindeki eğitmenlerimiz, konu uzmanları veya Turkcell Grup dışındaki uzmanlar tarafından hazırlanarak senkron veya asenkron olarak katılımcılarla paylaşılmaktadır.

Kullanılan çözümün pazardaki rakiplerine karşı yarattığı fark neydi?

Adobe connect’in Türkçe olması, flash tabanlı olmasından kaynaklı esnek yapısı, hemen hemen tüm bilgisayarlarda sorunsuz çalışması ve çok zengin çoklu ortam paylaşımına sorunsuz izin vermesi yarattığı en büyük farklılıklar olarak göze çarpıyor.

Projenin hazırlık ve uygulama aşaması ne kadar sürdü? Gelişme aşamasını anlatır mısınız?

Projenin başlaması ve platformun son kullanıcıya açılması toplamda 5 ay sürdü. Daha öncesinde de sanal sınıf platformu kullanma ve yönetme tecrübemiz olduğu için süreç ile ilgili deneyim sahibiydik.

Proje uygulanmaya başlandıktan ne kadar sonra sonuç almaya başladınız? Bu sonuçlar neler?

Sanal sınıf uygulamamızı devreye aldıktan sonra hemen aynı hafta içinde 300 kişilik senkron eğitimimizi sorunsuz gerçekleştirerek olumlu yorumları katılımcılarımızdan almaya başladık. Ardından başarılı uygulamaları deneyimleyen veya duyan iş sahipleri eğitim gelişim ihtiyaçlarını bu kanala kaydırarak kullanım oranlarını hızla arttırdı. Platformun tanıtımı veya tutundurulması için ek bir efor sağlamadan platform yaşattığı deneyimle kendi tanıtımını yapmış oldu ve bu olumlu deneyimler hızla sonuçlarımıza yansıdı.

Neden Medyasoft’u seçtiniz?

Adobe ürünleri konusundaki deneyimini daha önceden bildiğimiz bir firma Medyasoft. Bizim için çok önemli olan bu projede de Medyasoft’u tercih ettik.

Proje sonunda hedeflerinize ne oranda ulaştınız? Memnun musunuz?

Adobe connect’in devreye girmesi ile 2010 yılı için hedef koyduğumuz eğitim verilecek kişi sayısını eylül ayında ulaşmış olup, şu an hedefimizi %50 geçmiş durumdayız.

Bundan sonraki süreçte ne hedefleniyor?

Her geçen gün genişleyen hedef kitlemize, sayıları sürekli artan eğitimlerimizi bu kanal üzerinden daha yoğun vermeye devam edeceğiz.