e-Ticaret sitesi için yazılım seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

.e-Ticaret sitesi için yazılım arıyorsanız öncelikle bir e-ticaret sitesini normal sitelerden ayıran yönlerin neler olduğunu çok iyi tespit etmelisiniz. Örneğin normal içerik sitelerinde haber, reklam-banner-slider, duyuru, doküman, video, menü, ziyaretçi sayısı gibi konular gündeme gelir. e-Ticaret sitelerinde ise marka, ürün, arama, fiyat, indirim, kampanya, sepet, sipariş takibi, üye sayısı, satış adedi ve ciro gibi kavramlar gündeme gelir. Bu ayrımı yakaladıktan sonra e-ticaret sitenizden beklediğiniz şeylerin neler olduğunu iyi saptamalısınız.

Bu beklentilerinizi, önemli veya ertelenebilir şeklinde ikiye ayırmanızda fayda var. Bu sayede hem yazılımı seçerken daha hızlı karar vermeniz mümkün hale gelir hem de projeyi iki faz halinde yaparak daha garantili ilerlemeniz mümkün olur.

Tercih edeceğiniz yazılımın e-ticarete özel olan az önce bahsettiğim konularda çözüm ve site geliştirmiş, bu alanda yetkin bir yazılım olması önemlidir. e-Ticaret konusunda yetkin yazılımları internette biraz araştırma ile bulabilirsiniz. Hazır birçok e-ticaret paketi göreceksiniz. Bunların özellikleri birbirine çok yakındır. Birkaçından sunum isteyerek detaylarına girebilirsiniz. Eğer ekstra bir ihtiyacınız yoksa hazır bir e-ticaret paketi kullanabilirsiniz.

Ekstraların doğru tespit edilmesi çok önemlidir. Aksi durumda boşuna lisans ücreti ödeyebilir daha kötüsü her şeyi baştan yapmak zorunda kalabilirsiniz. Çünkü bir e-ticaret paketinden diğerine geçmek için bazen neredeyse her şeyi baştan yapmanız gerekebilir. Bu ise size ciddi para, zaman ve motivasyon kaybettirir.

Ekstraların neler olabileceğine dair birkaç örnek verelim:
- Sitenizin tasarımı konusunda çok hassassanız yani özgün ve kurumsal kimliğinize harfiyen uyan bir tasarım olması sizin için vazgeçilmezse
- Güncel trendleri takip eden örneğin mobil cihazlara uyumlu (responsive) bir yaklaşım istiyorsanız
- Ürünlerinizin fiyat ve diğer bilgileri kurumunuzdaki bir iç yazılımda duruyorsa bilgileri oradan çekmesini, satış ve stok gibi konuların orayla entegre olmasını istiyorsanız
- Hazır yazılımların fiyatlama ve kampanya yöntemleri size uymuyorsa
- Özel ödeme yöntemleriniz varsa (senetle satış, açık hesap çalışma gibi)

Bu gibi durumlarda hazır yazılımlar işinizi görmeyecektir. Size sınırsız esneklik sunacak, sizi kendisine uydurmayacak size uyum sağlayacak bir platforma ihtiyacınız var demektir. Birçok işletme tarafından tercih edilmekte olan Unigate'i inceleyebilirsiniz.