İçerik yönetim sistemi (CMS) nedir?

Öncelikle içeriğin ne olduğunu açmakta fayda var. İçerik, projenizin türüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Örneğin yemek tarifleriyle ilgili bir proje yapıyorsanız burada içerik; yemeğin adı, kullanılacak malzemelerin isimleri olabilir. Eğer bir ürün tanıtım sitesi yapıyorsanız burada içerik; ürünün özellikleri, resmi, üreticisinin adı, ürünün ebatları... olabilir. Projenizin türünden bağımsız olarak her içerik için projelerimizde ortak bazı ihtiyaçlarımız olur. Örneğin:

- Bu içeriği sisteme kim girdi görmek istiyoruz.

- İçeriğin eski halleri nelerdi görmek istiyoruz.

- Müşterilere yayınlanmadan önce kendi içimizde sırayla onaylayarak canlıya almak istiyoruz.

- Ekipteki herkes her içeriği değiştiremesin, herkes kendisiyle ilgili kısmı değiştirebilsin istiyoruz.

- Yeni içerik türleri ortaya çıktığında sistemde hemen oluşturabilmek, teknik bir çalışmaya gerek olmadan bunu online olarak yapabilmek istiyoruz.

İçeriğin türü ne olursa olsun projenizdeki tüm içerikler için bu tarz ortak şeyleri hazır olarak sunan yazılımlara içerik yönetim sistemi denir. Aynı zamanda yine türünden bağımsız olarak içeriği belli bir düzen içerisinde yönetip kontrol altında tutan sistemlerin ortak adıdır.

Temelde web tabanlı çalışmaktadırlar. Herhangi bir bilgisayardan projenizdeki içerikleri yönetmeniz rahatlıkla mümkündür. Gelişen teknolojiyle birlikte artık içerikler aynı zamanda mobil ortamlardan da anlık olarak yönetilip takip edilebilmektedir.