Mobil uygulamalar için yönetim panelinin önemi nedir?

Mobil uygulama pazarı temelde Apple-iOS ve Google-Android depoları tarafından yönetilmektedir. Uygulamaların tamamı depoların kurallarına uymak zorundadır.

Mobil uygulamaları masaüstü yada web uygulamalarından ayıran en önemli fark bu noktada ortaya çıkar: Uygulamada yaptığınız güncellemeleri hemen devreye alamazsınız. Biraz beklemeniz gerekir. Hatta Apple bazen yeni versiyonunuzu tamamıyla reddeder, geliştirmeleri baştan yapmanız gerekir.

Bu nedenle uygulamayı geliştirirken, kodlarda mümkün olduğunca az değişiklik yapacak şekilde planlama yapmanız gerekir. Bunu sağlamak için iki yol var:

- Birinci yöntem: Gelecekteki ihtiyaçları tam öngörerek, hiç değişmeyecek bir uygulama geliştirmek. Ki bu gerçek hayatta pek mümkün olmaz. Çünkü uygulama canlıya çıktıktan sonra kullanıcı geribildirimlerine göre mutlaka içeriklerde değişiklik yapmak isteyeceksiniz. Örneğin uygulamada yayınladığınız ürünlere yenisini eklemek isteyeceksiniz.

- İkinci yöntem: Uygulamanızın içeriğini merkezi bir yönetim panelinden beslemektir. Bu sayede, yazılımda değişiklik yapmadan içeriğini değiştirebilirsiniz. Örneğin uygulamanızdaki metinlerde veya resimlerde değişiklik yapmak istediğinizde bunu yazılımı değiştirmeden online olarak merkezi yönetim panelinden yapabilirsiniz.

Eğer bu şekilde bir yönetim paneli kullanırsanız mobil uygulamanızın içeriği dinamik hale gelmiş olur. Fakat bu kez yönetim panelinde güncelleme yapmak için ekstra bir geliştirici tutmanız gerekir. Bundan da kurtularak mobil geliştiricinin kendi başına her şeyi yapabilmesini sağlamanız mümkün: Bir backend service kullanabilirsiniz. Bu sayede mobil uygulama projeniz uçtan-uca çevik bir yapıya kavuşur.