Ücretsiz web sitesi yönetim paneli kullanmanın dezavantajları var mı?

Ücretsiz olarak internet üzerinden dağıtılan bir çok web sitesi yönetim paneli mevcuttur. Bu panelleri kullanarak hazır bir web sitesi yaptırmanın maliyet, hızlı sonuç alma, alternatif tasarım seçenekleri gibi avantajlarının yanında bir çok dezavantajı da bulunmaktadır.

Bunların içinde en önemlisi güvenlik ve performans konusunda yaşayacağınız muhtemel sıkıntılardır. Hazır içerik yönetim sistemlerinin kodları herkese açık olduğu için üzerinde bir çok güvenlik açığını barındırır ve sitenizi saldırıya açık halde bırakır. İçerik yönetim sisteminde şirketiniz ve siteniz ile ilgili bir özelleştirme yapmak istediğinizde de problemler yaşayabilirsiniz.

Bunların haricinde tasarım olarak seçtiğiniz hazır temalar pek çok kişi veya şirket tarafından kullanılmış olacak ve sitenizin tasarımı size özel olmayacak, özgün bir tasarımla hazırlanmayan sitenize bazı yeni alanlar eklemeniz gerektiğinde ihtiyacınıza cevap veremeyebilecektir.

Wordpress ve Joomla gibi hazır içerik yönetim sistemlerinde sitenizde kullanacak bir çok eklenti mevcuttur. Yönetim panelinin ve bu eklentilerinin güncellenmesi gerektiğinde ciddi anlamda sıkıntıya düşebilir ve hatta yanlış bir işlemde sitenizin çökmesine bile neden olabilirsiniz.

Siteniz ile ilgili yardıma ihtiyaç duyduğunuzda herhangi bir ücret ödemediğiniz için böyle bir destek almanız çok mümkün olmayacaktır. Bu desteğin olmaması ise ücretsiz web sitesi yönetim paneli kullanmanın getireceği dezavantajlarından en önemlisi olacaktır.