Web siteleri için kullanılan içerik yönetim sistemleri nelerdir?

Ülkelere göre dağılıma baktığımızda her ülkede farklı bir içerik yönetim sisteminin ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Bunlar arasında en bilinenleri:

  • Sharepoint: Microsoft tarafından geliştirilmekte olan bir üründür. Zaman zaman web siteleri için de denenen bir üründür. Fakat çoğunlukla intranet uygulamalarında tercih edilmektedir. Bu nedenle Sharepoint'i değerlendirme dışı tutuyoruz.
  • SiteCore: Aynı isimli şirket tarafından geliştirilmektedir. Pazarlama faaliyetlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir ürün konseptine sahiptir.
  • CQ5: Adobe tarafından geliştirilmektedir. Java tabanlı bir sistemdir. Paralel olarak onlarca belki yüzlerce kişinin site üzerinde içerik düzenleme ve yazılım geliştirme gibi işlemler yapabilmesi için tasarlanmıştır. 5'inci versiyonundadır bu nedenle çoğunlukla CQ5 olarak anılır.
  • Uluslararası içerik yönetim sistemleri bu şekilde devam etmektedir. Bu uluslararası ürünler avantajlarının yanında bazı dezavantajları da içermektedirler, örneğin;
  • Lisans bedelleri yüksektir: Birçok durumda lisans bedeli, projenizin tamamından daha yüksek kalabilir.
  • Üzerinde geliştirme yapma maliyetleri yüksektir: Yapısı komplekstir. Bu nedenle projenin ilk gerçekleştirme aşamasından itibaren yüksek geliştirme bedelleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu ise uzun vadede çok daha yüksek bir maliyet anlamına gelebilir.
  • Kullanmayacağınız özelliklere para verme riskiniz çok yüksektir: Bu tarz uluslararası ürünler, dünyadaki milyonlarca şirketin talepleriyle şekillenmektedir. Dolayısıyla sizin hiç kullanmayacağınız birçok özellik içerebilir. Lisans bedelini öderken, hiç kullanmayacağınız bu tarz özelliklere para verme riskiniz yüksektir.
  • Sistem performansı olarak hedeflediğiniz seviyeye ulaşmanız çok zaman alır. Bu tarz uluslararası ürünler içlerindeki birçok özellik nedeniyle çalışma randımanı olarak birçok durumda ağır kalmaktadırlar. Sistemi hızlı çalışır hale getirmek için ekstra çalışma yapmak, stresli test dönemleri geçirmek zorunda kalabilirsiniz.
  • Destek alma sıkıntısı yaşayabilirsiniz. Projenizi hayata geçirirken yaşayacağınız teknik sıkıntılara destek almanız zaman alabilir, bazı sorunlar hiç giderilmeyebilir. Projenize özel, sizin ihtiyaçlarınıza dönük bir yaklaşım göremeyebilirsiniz.
  • Bu tarz uluslarası ürünlerin yerine yerli bir alternatifi de araştırmanızı öneririz. Bu sayede daha sonuç odaklı, daha çevik ve fiyat olarak daha avantajlı bir sonuç elde etme ihtimaliniz çok yüksektir.