e-Fatura nedir?

e-Fatura süreci, mükelleflerin Gelir İdaresi Başkanlığı'nın sistemi üzerinden, belirlenen standart ve formata göre birbirlerine fatura alıp göndermelerini sağlayan sistemin genel adıdır.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yönetilen e-Fatura uygulamasında, mükellefler birbirleri arasında güvenli bir şekilde zaman ve maliyet tasarrufu sağlayarak fatura gönderip alabilmektedirler.

e-Fatura yeni bir belge türü olmayıp, kâğıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahiptir.

e-Fatura uygulamasını tebliğ edilen kriterlere göre kullanmak zorunda olan mükellefler dışında gönüllü olarak kullanmak isteyenler de e-Fatura uygulamasına başvuruda bulunabilir.

e-Fatura uygulamasını kullanabilmenin 3 farklı yöntemi bulunmaktadır;

Bunlardan birincisi e-Fatura portali'dir.

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından efatura.gov.tr internet adresinden sunulan bir e-Fatura uygulaması hizmetidir.

Mükellefler portal üzerinden faturalarını manuel olarak oluşturup diğer mükelleflere gönderebilmektedir. Burada Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından faturalar belirlenen süre sonunda silindiğinden mükelleflerin kendi arşivlerini düzenli olarak tutma zorunlulukları bulunmaktadır.

İkinci yöntem entegrasyon yöntemidir;

Firmaların kendi muhasebe programlarını, Gelir İdaresi Başkanlığının sistemine entegre ederek fatura alıp gönderebildikleri yöntemdir.

Burada bilgi sistemleri alt yapısı yeterli olmayan ve uygulama yönetim sorumluluğunu üstelenmek istemeyen mükellefler için bu yöntem önerilmemektedir.

Üçüncü yöntem ise özel entegrasyon yöntemidir;

Medyasoft gibi Gelir İdaresi Başkanlığından özel entegrasyon izni alan firmaların sunduğu e-Fatura hizmetini kullanarak bilgi sistemleri alt yapı yatırımı yapmadan ve sistem yönetim sorumluluğunu almadan bulut ortam üzerinden fatura alıp gönderebildikleri yöntemdir.

Bu yöntem ile ERP sistemleri ile doğrudan entegrasyon da mümkün olup sistemin kolay kullanımı sağlanabilmektedir.