Gelir İdaresi Başkanlığı e-Dönüşüm süreçleri ve dikkat edilmesi gerekenler.

Bilindiği üzere Türk Ticaret Kanunu ve Vergi Usul Kanunlarındaki yeni tebliğlerle artık yeni bir süreç başladı, Yani e-Dönüşüm süreci yani sürekli duymaya başladığımız e-Fatura, e-Defter ve e-Arşiv süreçlerinin kapsamı olarak da adlandırabiliriz.

Ülkemizde 2012 yılından sonra ivme kazanan bu süreçte her yeni yıl yayınlanan tebliğler ile birlikte Gelir İdaresi Başkanlığı e-Dönüşüm süreçlerini kullanmak zorunda olan firma sayısı artmakta ve hedeflenen kapsam doğrultusunda tüm mükelleflerin kullanması hedeflenmektedir.

Tabi bu zorunlu süreçler firmaların artık teknolojiyi de kullanmasını da zorunlu hale getiriyor. Bu süreçte firmalar çoğunlukla bu teknolojiyi kullanmak için donanım alt yapı yatırımı yapmak ve veri güvenliği sorumluluğunu almak yerine bulut hizmet veren hizmet sağlayıcılarıyla çalışmak istiyor.

Çözüm sağlayıcılar ise bu süreçte sektörün ihtiyaçlarına karşılık vermeye çalışıyor. Bu hizmet sağlayıcılar gün geçtikçe artıyor ancak merkezi olarak tüm hizmetleri bazı gereklilikleri sağlayamadıkları için veremeyebiliyorlar ve müşterilerini diğer entegratörlere veya uyumlu yazılım üreticilerine yönlendirebiliyorlar.

Bazı çözüm sağlayıcılar ise Bulut hizmet için bu yatırım yapmak istemediğinden mükelleflerin bulut çözüm ihtiyaçlarını karşılayamayabiliyorlar.

Mükelleflerin hizmet sağlayıcı seçiminde, kendileri için çok kritik ve önemli verilerin tutulduğu Defter-i Kebir ve Yevmiye Defteri'nin, düzenleyecekleri Faturaların, Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tebliğ edilen formatta üretilmesi ve saklanması için hizmet sağlayıcılarını seçerken çok titiz bir araştırma yapmaları önem arz etmektedir.

Bu kriterler neler olmadır?

Hizmet alınacak firmanın yetkinliği, güvenilirliği, sunulan yazılımın kullanımı kolay ve kullanılan ERP programı ile entegrasyonu olmasıdır. Bu özelliklerin dışında önemsenmesi gereken bir diğer özellik ise ek bir donanım maliyeti çıkarmadan bulut üzerinden hizmet alabiliyor ve veri yedeklemelerinin bu alanda uzman firmalar tarafından yapılıyor olmasıdır.

Yazılım alanında sektörünün öncüsü olan Medyasoft ve veri merkezi hizmetleri alanında sektörünün öncüsü olan Doruknet?in birlikte sunduğu ePlatform Bulut Hizmeti, yenilikçi özellikleriyle bu ihtiyaçları fazlasıyla karşılamaktadır.