e-Ticaret gelirlerini artırmada teknoloji altyapısının rolü nedir?

e-Ticaret, yapısı gereği teknoloji altyapısı üzerine kurulu olduğu için, teknoloji başroldedir. e-Ticaret bir bütün olarak ele alınmalı, sitenin tasarımından navigasyonuna, işlevselliğinden basitliğine üstün bir kullanıcı deneyimi sunması sağlanmalı, aynı zamanda güçlü bir performans altyapısına sahip olmalıdır.

Ülkemizde e-ticaret hızla büyümesine rağmen hala dünya ortalamasının altında seyretmektedir. İnternet ve kredi kartı penetrasyonunun Avrupa ortalamasının da üstünde olduğunu düşünürsek e-ticarette hala ciddi fırsat bulunmaktadır. Bir yandan da herkes e-ticaret ile ilgilenmekte ve yatırım yapmaktadır. Burada en önemli husus farklılaşmadır, bu farklılaşma da doğru bir iş planı, doğru sektör ve zamanlama, aynı zamanda doğru teknoloji altyapısı tercihi ile mümkündür.

e-Ticaret teknoloji altyapınız omni-channel yani çoklu kanal ticarete imkan vermeli, kesinlikle mobil ticaret ihmal edilmemelidir. Pazarlama faaliyetlerinde sosyal medya başrolde olmalı, dijital pazarlama gözetilerek modası geçmiş geleneksel pazarlama yöntemleri bir kenara bırakılmalıdır.

Teknoloji altyapınız ön yüzün yanı sıra arka ofis sistemleri denilen yapılarla tam entegre olmalı, arka ofiste doğru ERP, yani kurumsal kaynak planlama çözümleri tercih edilmelidir. Teknoloji alyapısı e-ticarette ERP yönünde de kurgulanmalıdır.

e-Ticarette en önemli noktalardan biri de lojistiktir. Doğru lojistik kurgu yapılmazsa, birçok firmanın yaşadığı lojistik temelli zararlar kaçınılmazdır. Dolayısı ile hem müşteriye dokunan ön yüz, hem de operasyonun yürütüldüğü arka ofis sistemleri doğru teknoloji yatırımlarla yönetilmeli, anlık olarak doğru raporlar elde edilebilmelidir.

SAP burada Hybris omni-channel ticaret, müşteri ilişkileri yönetimi, ve kurumsal kaynak planlama yazılımlarında bütünleşik bir entegre yapıyı bu düzeyde sunabilen tek alternatiftir. Medyasoft SAP'nin gold partneri olarak ERP ve CRM projelerindeki tecrübelerini uzun yıllardır içinde sahip olduğu e-ticaret ve mobil çözümler altyapısında Hybris ürünlerini konumlandırarak müşterilerinin gelirlerini hızla katlamalarına katkı sağlamaktadır.