SAP Nedir?

 

SAP, merkezi Walldorf Almanya'da bulunan, Avrupa'nın en büyük yazılım şirketidir. SAP, 1972 yılında beş eskiIBM çalışanı tarafından "Systems Analysis and Program Development" adı altında Mannheim Almanya'da kurulmuştur. 130'dan fazla ülkede ofisi bulunmaktadır. Şirketin en iyi bilinen ürünleri SAP ERP (Enterprise Resources Planning) ve SAP Business Objects (İş zekası ve Analitik Raporlama) yazılımıdır.

SAP'nin dünya üzerinde 60.000'in üzerinde çalışanı bulunmaktadır. Bunların 16.000 tanesi Ar-Ge çalışanıdır. 2014 Cirosu 16 Milyar EUR, Ar-Ge Yatırımı 2,25 Milyar EUR seviyelerindedir. 250 binin üzerinde müşterisi bulunan SAP, Almanya'nın en değerli dünyanın 22. en değerli markasıdır. İş uygulamaları alanında dünyada lider yazılım olarak kabul edilmektedir.

SAP'nin Türkiye Ofisi 2001 yılında kurulmuştur ve bugün 180'in üzerinde çalışanı bulunmaktadır. Bu ofis SAP ürünlerinin Satışı, Pazarlaması, Lokalizasyonu ve Türkiye'de bulunan iş ortaklarının arttırılması ve yönetilmesi konularında çalışmalar yapar.

Türkiye'de ilk akla gelen büyük holding ve firmalar başta olmak üzere, orta ve küçük ölçekli 1000'nin üzerinde firma SAP müşterisidir. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de 24 farklı sektörde yazılımları kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalarda Türkiye'de ki ERP pazarında %45 ile pazar lideridir.

SAP ürün gamını 5 ana başlık altında toplamıştır.

1. başlık İş Uygulamalarıdır. İş uygulamaları altında Kurumsal Kaynak Planlama, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Tedarikçi İlişkileri Yönetimi, Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi gibi çözümler bulunmaktadır.

2.Başlık olan Analitik Uygulamalar detaylı veri analizi ve raporlama yapmayı sağlar.

3.Başlık Mobil Uygulamalardır. Her türlü uygulamanın mobil ortama taşınmasını sağlar.

4.Başlık Bulut uygulamalar altında İnsan Kaynakları, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Tedarikçi İlişkileri yönetimi gibi uygulamalar bulunmaktadır.

5.Başlık Veritabanı ve Teknoloji Uygulamaları altında en öne çıkan ürünü HANA'dır. HANA platformu, üzerinde çalışan uygulamaların performansını 1000 kata kadar hızlandırabilme yeteneğine sahiptir. Yakın zamanda yaptığı satın alma ile Sybase veritabanını ürün gamına katmıştır.

SAP'nin belirtilen başlıklar altında satışını yaptığı 1000'in üzerinde ürünü bulunmaktadır.