PostgreSQL ve Diğer Veritabanı Destek - Altyapı Çözümleri

PostgreSQL Veritabanına Göç (Migration) Servisi

PostgreSQL nedir?

Veritabanları için ilişkisel modeli kullanan ve SQL standart sorgu dilini destekleyen bir veritabanı yönetim sistemi olan PostgreSQL yüksek performans, güvenlik ve kapsamlı özellikleri bir arada sunuyor. Gelişmiş veri türlerini ve gelişmiş performans optimizasyonunu destekleyen PostgreSQL, neredeyse tüm UNIX ve UNIX türevi işletim sistemlerinde ayrıca NT çekirdekli Windows sistemlerde de çalıştırılabiliyor. Güçlü, ekonomik ve kullanımı kolay olmasıyla birçok avantaj sunan PostgreSQL, her yeni sürümle birlikte performansını geliştiriyor.

Başarısını kanıtlamış veritabanı sistemi PostgreSQL’den en iyi şekilde faydalanmak için kurulum, yapılandırma, optimizasyon, bakım ve eğitime kadar tüm aşamalarda Medyasoft uzmanlığına güvenebilirsiniz.

Sunduğu avantajlara bağlı olarak günümüzde açık kaynak kodlu veritabanlarına olan yönelimin arttığı görülüyor. Bunun öncelikli nedenlerinden biri ticari sistemlerin yol açtığı yüksek maliyetler olduğu için firmaların en önemli beklentilerinden biri, açık kaynak kodlu veritabanlarına geçişlerinin olabildiğince kolay ve ekonomik bir şekilde gerçekleştirilmesi oluyor.

Medyasoft; Oracle, MSSQL ve Sybase gibi farklı ticari veritabanlarından PostgreSQL veritabanına kolay, güvenli ve asgari düzeyde sistem kesintisi ile geçiş yapılmasını sağlıyor. Bu geçiş için Medyasoft IT şirketlerinden Prodigy’nin geliştirdiği Bigforce ürünü, veritabanına göç (migration) aracı olarak etkili bir çözüm sunuyor. PostgreSQL’e geçişi kolaylaştıran bu araç sayesinde veritabanlarının minimum kesinti ve efor ile taşınması mümkün hale geliyor. Aynı zamanda farklı veritabanlarından tek bir veritabanına konsolidasyon yapılmasına da izin veren Bigforce, akıllı sunucu yapısı ile rakiplerinin önüne geçiyor. Bigforce ile ticari veritabanlarına olan bağlılığın azalması ve PostgreSQL'in kullanımının daha yaygınlaştırılması hedefleniyor.

PostgreSQL Veritabanına Göç (Migration) Servisimiz kapsamında;

  • Mevcut uygulamaların ve veritabanlarının yapısı ve işleyişi inceleniyor
  • Uygulama üzerinde PostgreSQL geçişi sonrasında yapılması gereken değişiklikler belirlenerek ve uygulama geliştirici ile paylaşılıyor
  • PostgreSQL üzerinde kurgulanması gereken veri yapıları belirleniyor ve hazırlanıyor
  • Halihazırda kullanılan veritabanındaki Saklı Yordam (Stored Procedure), Yedekleme Görevi (Job), Ayıklama-Dönüştürme-Yükleme (ETL) gibi yapılar incelenerek PostgreSQL karşılıkları geliştiriliyor
  • Test geçişi, fonksiyonalite ve performans testleri yapılıyor
  • Test geçişleri sonrasında hata ve performans düzeltmeleri sağlanıyor
  • Gerçek ortam geçişi gerçekleştiriliyor
  • Sistem izleniyor ve servis hizmetleri sunuluyor

Grup Şirketlerimiz