Talas Belediyesi Web Sitesi Kullanıcı Dostu Tasarımı ve CMS Altyapısı ile Yenilendi.
Yayınlanma Tarihi: 13.04.2018

Talas Belediyesi Web Sitesi Kullanıcı Dostu Tasarımı ve CMS Altyapısı ile Yenilendi.

Talas Belediyesi kurumsal web sitesi rol bazlı yönetilebilen Unigate CMS altyapısı kullanılarak yeniden tasarlandı ve günümüz tasarım trendlerine uygun mobil uyumlu bir web sitesi haline getirildi.
Talas Belediyesi Web Sitesi Kullanıcı Dostu Tasarımı ve CMS Altyapısı ile Yenilendi.

Fiziki ve sosyal altyapısını geliştirerek yaşam kalitesini yükseltmiş, tarihi dokusunu ve üniversite potansiyelini değere dönüştürmüş, beşeri ve sosyal sermayesi gelişmiş, planlı ve modern bir kentin mimarı olma vizyonuna sahip Kayseri Talas Belediyesi ile yaptığımız güzel işbirliği ile projemizi tamamladık.

Projeyi oluşturan ihtiyaç Talas Belediyesi Bilgi İşlem ekibi tarafından şu şekilde özetlenmişti:

“Kurumsal web sayfamız hem teknolojik ihtiyaçları hem de kurumsal vizyonumuzu tam olarak karşılamıyordu. İstenilen entegrasyonlar yapılamıyor, mobil kullanımda büyük zorluklar çekiliyordu. Siteyi güncelleme sorumluluğu paylaştırılamıyor bütün sorumluluk tek kaynağa yükleniyordu.”

Bu ihtiyacın giderilmesi için bir araya geldiğimiz Talas Belediyesi ile birlikte güncel bir altyapı ve trendlere uygun bir tasarımla sorunları çözebileceğimize inandık. Ekip tarafından iletilen tüm sorunları analiz aşamasında detaylandırarak, tüm paydaşları birincil ağızdan dinleyerek detaylı bilgi edindik. Talas Belediyesi bu süreçte yaşanan sıkıntıların işe olan etkisini ve potansiyel riskleri şu şekilde özetledi:

“Kaynak kullanımında sıkıntılar yaşanıyor en ufak bir güncelleme için bile koda bağımlı kalınıyordu. Uygun bir site haritası olmadığı için vatandaşa bilgi iletmekte zorluk çekiliyordu zaman zaman sistem tarafındaki kullanıcılar bile nerde ne bilgi var bilemiyorduk. Kodlama tek elden olmadığı ve sürekli müdahale edilmesi sebebiyle karmaşa artıyor, iş devamlılığı sağlanamıyordu. Web sayfamızı destekleyen rol tabanlı bir içerik yönetim sistemi olmaması sebebiyle hangi bilginin kimin tarafından girildiği doğruluğu yanlışlığı kontrol edilemiyordu. Kurumsal vizyonumuzu tanıtmayan bir ara yüz ve kalite olmaması yapılan hizmetlerin projelerin halka ulaşması gecikiyordu.”

Tüm bu ihtiyaçlar doğrultusunda Medyasoft Digital ile sorunların önüne geçeceklerine ve kurumsal sitelerinin yeni bir vizyona kavuşacağına inanan Talas Belediyesi bizi tercih etme nedenlerini şöyle sıraladı:

“Öncelikle İş Geliştirme ekibinden Volkan Taner ve Sezen Çalışkan’ın bizleri Talas’ta ziyaret etmeleri ve Unigate’i tüm detayları ile anlatmaları bizleri çok etkiledi. CMS alt yapılarının tam istediğimiz gibi olması ve bunu yüz yüze konuşuyor olabilmemiz Medyasoft Digital’i seçmemizde temel etkendi. Onun dışında kendi kriterlerimizi (kodlama, tasarımda özgünlük, tüm referanslarının responsive olma şartı, CMS puanlaması, firmanın yaklaşım şekli) göz önünde bulundurduğumuzda en yüksek puan alan firma Medyasoft Digital oldu.”

Projemize ilk olarak Talas Belediyesi’nin daha önce çıkardığı web sayfası genel çerçevesinin üzerinden detaylı analiz yaparak başladık. Bu analiz sonrasında Talas Belediyesi’nin kurumsal kimliğine ve vizyonuna uygun tasarım çalışması yapılmaya başlandı. Tüm bu adımlarda Talas Belediyesi’nden onay alınarak ilerlendi. Biten tasarım çalışmaları sonrasında kodlama, test ve veri aktarım aşamalarından geçilerek proje başarıyla canlıya alındı.

Yenilenen site ile birlikte site içerisinde görüntülenen aktif sayfa sayısı ve görüntüleme sayıları artış gösterdi. Yeni CMS altyapısı ile birlikte içerik çeşitliliğinin sağlanabildiği, yeni içeriklerin hızlıca oluşturulabildiği ve tüm içeriklerin ilgili birimler tarafından yönetilebildiği bir yapıya kavuşuldu. Bu sayede eskiden meydana gelen içerik girişi zorluklarının ve ilgili birimler tarafında oluşan zaman kaybının önüne geçmiş oldu.

Proje sonrası iyileşen süreçleri Talas Belediyesi genel olarak şu şekilde özetledi:

“Kurumsal kimliğimizi tam anlamıyla yansıtan bir web sayfasına kavuştuk. Yetki ve sorumluluğu doğru paylaşarak iş bölümünde adalet sağladık. Tasarım anlayışımızla vatandaşları en doğru bilgiyi en hızlı bir şekilde iletebiliyoruz. Geri dönüş formları ile iletişim kaynaklarımızın artırımını sağladık.”

Talas Belediyesi kurumsal web sitesini yeni yüzüne kavuşturmaktan ve ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamaktan son derece mutluluk duyuyoruz. Bu süreçte sinerji içinde çalışan ekiplerimizin başarımızın arkasındaki en büyük güç olduğuna inanıyoruz ve son olarak Talas Belediyesi’nin sözlerine yer vermek istiyoruz:

“Talas belediyemizin ve başkanımızın vizyonu doğrultusunda, kurumsal web sayfamızın Türkiye’mizin lider yazılım geliştiricilerinden olan medyasoft tarafından yenilenmiş olması bizim için önemli bir gurur ve tecrübe oluşturdu. Bize sürecin başından bu yana destek olan Medyasoft çalışanlarına teşekkür ediyoruz.”

Grup Şirketlerimiz