Marsa SAP Projesini 5 Ayda Hayata Geçirdik
Yayınlanma Tarihi: 31.05.2014

Marsa SAP Projesini 5 Ayda Hayata Geçirdik

Kaliteli ürünleriyle hayata lezzet katan Marsa Yağ'ın SAP Projesi, 5 ay süren yoğun çalışmanın sonunda başarıyla canlıya geçti.
Marsa SAP Projesini 5 Ayda Hayata Geçirdik

Marsa'nın İstanbul ve Adana ofislerindeki ekipleri ile yoğun bir çalışma yürüten Renova danışmanları, SAP projesini başarıyla devreye aldı. Proje kapanış yemeğinde konuşan Marsa Mali ve İdari İşler Direktörü Adnan Kaplan "Projenin zaman kısıtına rağmen zamanında devreye alınmış olması nedeni ile tüm proje ekibine teşekkür ederim." dedi.

Neden Renova?

Renova’nın gıda sektöründe gerçekleştirdiği çok sayıda projeden edindiği bilgi birikimi ve deneyimli danışmanlarıyla sunduğu çözümler, firmalarda asgari emek ve maliyetle tam entegre izlenebilirlik sağlıyor.

Marsa SAP ile Verimliliğini Arttırdı

Renova, Marsa Yağ’ın 15 yıllık SAP tecrübesini SAP ECC 6.0’a aktarırken, proje kapsamındaki tüm modüller sıfırdan ele alınarak güncel ihtiyaçlara göre yeniden kurgulandı. Kalite Yönetimi (QM), Bakım Onarım (PM), Depo Yönetimi (WM) modülleri yeni sisteme ilk kez dahil edilirken, Malzeme Yönetimi (MM) ve Üretim Planlama (PP) modülleri neredeyse sıfırdan tasarlandı. Muhasebe ve Finans (FI), Maliyet Muhasebesi (CO) ve Satış Dağıtım (SD) modüllerindeki süreçler ve raporlar kullanıcı taleplerine göre yeniden şekillendirildi.

Sunulan SAP Çözüm ve Hizmetleri

Kalite Yönetimi (QM) Modülü

Marsa, Kalite Yönetim (QM) modülünü devreye alarak kağıt form ve defter kullanımını ortadan kaldırdı ve kalite süreçlerini dijital ortama geçirdi.

Hammadde ve ambalaj girdi kontrolleri yapılarak analizlerinin sistem üzerinden takip edilmesi ve herhangi bir uygunsuzlukta geriye dönük izlenmesi sağlandı. Hammadde ve ambalaj alımlarında tedarikçiden kaynaklı bir sorun tespit edildiğinde sistem üzerinden tedarikçiye otomatik DÖF (Düzenleyici ve Önleyici Faaliyet) formu gönderimi gerçekleştirildi.

Kalite Yönetimi (QM) ve Malzeme Yönetimi (MM) modülü ile birlikte hazırlanan aylık tedarikçi değerlendirme raporu sayesinde tedarikçi puanları ortaya çıkarıldı ve bu sayede tedarikçi seçiminde önemli bir kriter sistemde takip edilebilir hale geldi. Son kullanma tarihi yaklaşan malzemelerin otomatik olarak kalite stoğuna çekilmesi ile hatalı malzemelerin kullanımı engellendi. Son kontrolleri yapılan mamullerin kalite analizleri tamamlandıktan sonra sevkiyata izin verilmesi ile birlikte uygunsuz mamulün sevkine engel olundu. Kalite modülünde mamul ve yarı mamul analiz kontrolleri sistemde yapılarak kayıt altına alındı, uygunsuzluk olduğu durumlarda hammaddeye kadar izlenebilirlik sağlandı.

Bakım Onarım (PM) Modülü

Bakım Onarım (PM) modülü ile artan ekipman alt yapısının takibi ve izlenebilirliğini tam anlamıyla sağlamak için gereken tüm süreçler SAP sistemi üzerinde tasarlandı.

Bakım Onarım ekibi tarafından gerçekleştirilen arızi bakımlar, periyodik bakımlar, iyileştirme ve yatırım faaliyetlerinin sistemli bir şekilde onay mekanizmaları ile yürütülmesi, yedek parçalara ait malzeme ihtiyaç planlaması süreçlerinin takibi ve bütün bu süreçlere ait oluşan malzeme, hizmet ve işçilik maliyetlerinin anlık olarak raporlanması ile süreç hız kazandı, verimlilik arttı. Tüm ekipmanlarda oluşan hasarlar için kataloglar oluşturulup, ekipmanlarda görülen bu hasarlar ile beraber meydana gelen duruşların raporlaması sağlandı. Ekipmanların lokasyon tabanlı kullanımları, yedek parça değişimleri gibi bilgiler tarihçeli olarak sisteme kaydedilir duruma geldi.

Depo Yönetimi (WM) Modülü

SAP Depo Yönetimi (WM) sayesinde, malzemelerin tedarik edilmesinden müşteriye sevk edilmesine kadar tüm malzeme hareketlerinin gerçek zamanlı takibi ve depo süreçlerinin optimizasyonu gerçekleştirildi, Marsa Yağ çalışanlarının SAP sistemi üzerinden bu süreci daha etkin bir şekilde yönetmesi, izlemesi ve denetlemesi sağlandı.

Satış planlamadan üretim ve tedarik planlamaya kadar giden malzeme ihtiyaç planlama sürecinin sıfırdan tasarlandığı Üretim Planlama’da (PP) bütçe, aylık talep ve reel satış siparişlerinin harmanlandığı, stokların görüldüğü ve haftalık üretilmesi gereken miktarın hesaplandığı interaktif ekrandan çıkan sonucun fabrika üretim planlamaya iletilmesi sağlandı.

Barkod entegrasyonu: PP-QM-MM-WM modüllerinin entegre çalıştığı bir tasarım gerçekleştirildi. Üretilen mamullerin doğrudan Depo Yönetimi (WM) içerisinde kalite stoğuna düştüğü ve belli bir süre kalite kontrol için bekledikten sonra adreslere gönderildiği bir yapı oluşturuldu. Barkodlu ürünlerin detaylı takibi için pratik raporlar hazırlandı.

SAP Geçiş Projesi Kapsamında Sağlanan Faydalar

Marsa Yağ Hakkında

Marsa, en yüksek teknoloji ile hijyenik koşullarda gıda endüstrisi, catering ve pastacılık sektörüne yönelik yağlar üretmektedir. Marsa, sektördeki rakiplerinden ayrılarak fark yaratan ve bölgesel gıda lideri olma vizyonuyla %100 hijyenik ve doğal koşullarda üretim yapan bir firmadır. AB standartlarına uygun, en son teknolojiyi kullanarak başta Türkiye olmak üzere ABD ve AB ülkelerinde de ürünlerini pazarlamaktadır. Marsa, müşterilerinin beklentilerinden yola çıkarak pazar koşullarını ve dünyada değişen trendleri, beklentilerle birleştirerek yenilikler sunmayı ve bunların Türkiye’de uygulanmasına öncülük etmeyi bir çalışma disiplini olarak benimsemiştir.

Grup Şirketlerimiz